Puls Olkusza o akcji w Sienicznie.

Puls Olkusza o akcji w Sienicznie 😊
Zapraszamy do artykułu😊

KRUS i strażacy uczyli jak ratować życie

W minioną sobotę w Sienicznie został zorganizowany pokaz udzielania pierwszej pomocy. Jego inicjatorami była Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wraz ze Strażakami ochotnikami i sołectwem. Szkolenie cieszyło się sporym zainteresowaniem mieszkańców, którzy w praktyce mogli poznać zasady ratowania ludzkiego życia.

Pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej wpisuje się w działania prewencyjne, jakie realizuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Celem takich akcji jest propagowanie bezpiecznych zachowań i uświadamianie rolników, jak ważne jest niesienie pomocy drugiemu w sytuacji zagrożenia. – W zeszłym roku podobny pokaz organizowaliśmy w Bolesławiu, a mieszkańcy chętnie uczestniczą w podobnych akcjach. W tym roku postanowiliśmy przeprowadzić kolejne takie wydarzenie, tym razem w gminie Olkusz – mówi Michał Mrówka, kierownik placówki terenowej KRUS w Wolbromiu.

Na zaproszenie KRUS i sołectwa do Szkoły Podstawowej w Sienicznie przybyli druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych z Gorenic i Bukowna Starego. Druhowie zaprezentowali przybyłym na pokaz sprzęt, jakim dysponują w codziennej służbie. OSP Gorenice pozyskało w tym roku dotację w wysokości 10 tys. zł. z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników na zakup m.in. szkoleniowego defibrylatora AED. – Ze względu na newralgiczne położenie wsi Sieniczno wzdłuż ruchliwych ciągów komunikacyjnych: drogi krajowej i wojewódzkiej wybraliśmy właśnie to miejsce do organizacji pokazu udzielania pierwszej pomocy – tłumaczy Łukasz Kmita, dyrektor małopolskiego Oddziału KRUS-u. Mieszkańcy Sieniczna mogą potencjalnie w każdej chwili być wezwani do niesienia pomocy np. poszkodowanym w wypadkach samochodowych.

Największe zainteresowanie uczestników pokazu wzbudziły fantomy i defibrylator AED. Strażacy przypomnieli zasady udzielania pierwszej pomocy i zademonstrowali jak powinno się w sposób prawidłowy ratować ludzkie życie. W przypadku osoby dorosłej należy wykonać 2 wdechy i 30 ucisków klatki piersiowej. Zebrani mogli również uzyskać praktyczne informacje, jak powinno przeprowadzać się resuscytację u najmłodszych. Druhowie na przykładzie fantoma małego dziecka pokazali, jak należy ratować swoje pociechy w sytuacji połknięcia przez nie przedmiotu lub zachłyśnięcia się. Druhowie odkłamywali również mity o rzekomych zagrożeniach, jakie niosą urządzenia AED. Przekonywano do używania automatycznych defibrylatorów, coraz bardziej powszechnych w miejscach publicznych.

– Czasami słyszy się opinie, że urządzenia te są skomplikowane i niebezpieczne w użyciu, że możemy nimi sprawić więcej krzywdy niż pożytku. To nieprawda. Defibrylatory w sposób intuicyjny podpowiadają krok po kroku jak należy przyłożyć elektrody, by następnie przywrócić czynności życiowe u poszkodowanego – przekonuje Sebastian Filiński, strażak z jednostki Bukowno Stare.

Podczas szkolenia wspominano również o innych zagrożeniach, jakie czyhają na rolników, związanych z nieprawidłowym użytkowaniem maszyn czy beztroskim podejściem do zasad BHP. Przykładowo urazy spowodowane przez ostre narzędzia czy pochwycenie kończyny przez pracującą maszynę kończą się tragicznie. – Ważne, aby również w takich sytuacjach mieć świadomość jak można danego zagrożenia uniknąć, jak należy prawidłowo postępować gdy już się coś wydarzy i znać zasady udzielania pomocy sobie i innym – dodaje Bartosz Piasny, druh z OSP Gorenice.

Po właściwym pokazie mieszkańcy na fantomach mogli w praktyce spróbować swoich sił i udzielić pierwszej pomocy. – Oby nabyte umiejętności nigdy nie musiały się przydać w codziennym życiu. Jednocześnie bardzo się cieszę z organizacji pokazu i dziękuję, że mogliśmy w nim uczestniczyć – podsumowuje Monika Gałka, sołtys Sieniczna.


https://www.pulsolkusza.com/single-post/2018/10/07/KRUS-i-stra%C5%BCacy-uczyli-jak-ratowa%C4%87-%C5%BCycie?fbclid=IwAR1Gu-EJfEopO218LDt09vlAA7frSioPWQ8HrK8rI7Eon-V4LmBmIUAU5XM